Duże wydarzenia sportowe mają duże znaczenie zarówno w kwestiach politycznych, społecznych jak i gospodarczych. W lipcu 2018 roku całą Polskę ogarnęła rozpacz i rozczarowanie, ponieważ drużyna narodowa po dwóch kiepskich meczach odpadła z mundialu w Rosji. Tego typu imprezy sportowe, oprócz szybszego bicia serc kibiców, przynoszą również liczne korzyści gospodarcze. Czy porażka reprezentacji polski w znaczący i negatywny sposób wpłynęła na gospodarkę Polski?

Wydajemy więcej

Mundial to wielkie wydarzenie sportowe mające znaczący wpływ na przejściowe ożywienie w turystyce, gastronomii i hotelarstwie szczególnie jeśli chodzi o państwa, które są organizatorami przedsięwzięcia. Zyski odnotowuje również telewizja, która transmitując mecze na żywo wpływa na wzrost wydatków wśród kibiców. Niestety jak dotąd nikt nie oszacował kwoty wpływów jakie uzyskałaby Polska po każdej strzelonej bramce. Przykładem może być jednak Anglia. Po przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że każdy gol zdobyty przez Anglików wzbogaci tamtejszą gospodarkę nawet o 198,5 mln funtów.

Fani piłki nożnej z dość dużym wyprzedzeniem przygotowują się do kibicowania swojej drużynie. Zakup gadżetów kibica, podróż do miast, gdzie odbywa się wydarzenie, noclegi, wyżywienie oraz trunki alkoholowe to podstawa zaangażowanego kibica. Wszystkie wyżej wymienione wydatki wymagają dość dużego nakładu pieniężnego. Jak twierdzą niektórzy kibice koszt wyjazdu na mundial kosztował ich około 2500 złotych, nie licząc biletów na mecz i biletów lotniczych.  Skąd wziąć taką gotówkę nie obciążając w znaczącym stopniu swojego budżetu domowego? Dobrym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki ratalnej w jednej z instytucji pozabankowych. Na szczególną uwagę zasługują oferty, gdzie RRSO wynosi 0% co ułatwi jej spłacanie. Dodatkowo pożyczki ratalne online są szybkim rozwiązaniem nie wymagającym dużego nakładu czasu i wielu formalności.

Wzrost PKB

Ożywienie gospodarcze związane z imprezami sportowymi jest przejściowe, jednak w przypadku wygrania mundialu szacuje się, że PKB może wzrosnąć nawet o 0,7 %. Niestety porażka naszej reprezentacji nie miała znaczącego wpływu na wysokość produktu krajowego brutto. Ekonomiście są ostrożni w spekulacjach, iż między mistrzostwami świata a wzrostem PKB istnieje jakaś zależność.   

Zmiany na giełdzie

Interesujące są wyniki badań Nowojorskiego Banku Goldman Sachs. Zbadał on zależność między giełdą papierów wartościowych a sukcesami odniesionymi na mundialu. Okazało się, że przez pierwszy miesiąc od zakończenia mistrzostw drużyny wygrane radzą sobie lepiej o ok 3,5 % niż średnia na świecie. Natomiast drużyny przegrane odnotowują stagnację lub regres. Ten efekt jest krótkotrwały a po kilku miesiącach całkowicie zanika.

Reasumując, korelacja między gospodarką a sportem jest silna.  Napędzają ją szczególnie sportowe sukcesy, budzące pozytywne emocje wśród kibiców, które zwiększają popyt, co ma wpływ na gospodarcze zmiany. Duże imprezy sportowe to idealny moment na zakup nowego sprzętu elektronicznego, akcesoriów kibica, wzrost zysków pubów i restauracji, zyski z transmisji meczy na żywo oraz wiele innych. To czas, gdy kibice decydują się na dodatkowe zakupy lub na wydatki związane z wyjazdem na mundial. By nasz portfel nie odczuł gwałtownych strat finansowych warto zastanowić się nad szybką pożyczką ratalną online, którą można zaciągnąć w wygodny i szybki sposób. Należy jednak pamiętać, że z darmowych pożyczek ratalnych przez internet możemy skorzystać tylko pierwszy raz w danej firmie pozabankowej. Mimo braku dodatkowych kosztów oraz odsetek, takie zobowiązanie, jak każde inne powinno być spłacane w terminie.  

 

Kategorie: Chwilówki Online